Planeta je naším domovem

Ostrava-Poruba získala nový přírůstek v podobě obchodu se zdravou výživou a ekologickou drogerií Vega – Provita. Motto provozovny mluví za vše: Zpět k přírodě. I proto tu část sortimentu seženete bez obalu. Nejen o bezobalovém prodeji, ale i o udržitelném chování jsme si povídali s ředitelem DOMINIKEM MAĎOU.

Proč je tak důležité starat se o naši planetu a myslet na udržitelnost?

Protože nestarat se o planetu znamená řezat si pod sebou větev. Každý z nás se stará o svůj dům či byt, abychom měli čisto. I planeta je naším domovem, s tím rozdílem že tady už se do nového přestěhovat nemůžeme.

Jak se mohou zodpovědně chovat firmy a jak jednotlivci?

U jednotlivce to může obnášet například třídění odpadu a častější používání MHD. I u nás v Provitě jsme mimo jiné bojovali s odpadem. Nezdá se to, ale když do firmy denně přijedou desítky palet plných krabic, obalů a stretch fólií, odpadu je opravdu hodně. Hledali jsme a stále hledáme způsoby, jak vše znovu alespoň ještě jednou vrátit do oběhu. Odpad je ale jen začátek.

Otevřeli jste novou prodejnu Provita Cosmetics. Co vše zákazníkům nabízíte?

Tuto pilotní prodejnu jsme otevřeli ve Sviadnově. Nabízíme sortiment od hygienických potřeb přes kosmetiku až po čističe do domácnosti. Jedná se pouze o ekologické výrobky, aby každý z nás měl možnost chovat se ohleduplně k planetě. Důležitou součástí naší nabídky jsou tzv. bezobalové produkty. Vezměte vlastní nádoby a hurá pro aviváž, prací gel nebo čističe do Sviadnova.

Proč by měli lidé nakupovat bez obalu či do vlastních nádob?

Podobný způsob nákupu považujeme za standard, proto jej umožňujeme v každé prodejně. Nechybí ani v naší zatím posledně otevřené pobočce v Porubě. Nabízíme tu zhruba 60 komodit bez obalu. Hlavní benefity takového nákupu vidím dva: eliminace odpadu a cena. Sáček od rýže, čočky, pohanky nebo bulguru v koši se možná zdá zanedbatelný, ale schválně – zkuste to bez obalu a uvidíte, kolik odpadu ubude! Pokud by vám tohle jako motivace nestačilo, pak je tu ještě rovina financí. V dnešní době se přece hodí každá koruna!

Kořeny vaší společnosti Provita sahají až do roku 1991. Bylo těžké udržet firmu tolik let?

Určitě během těch více než 30 let přišlo několik překážek a náročných období. Spousta výzev je před námi i nyní. Šílené ceny energií zvyšují náklady na prodejnu, obzvlášť když v maloobchodě s potravinami pracujeme s nízkými maržemi. Přesto věřím, že naše prodejny se zdravou výživou mají stále své místo. Oproti řetězcům nabízíme osobní přístup, radu, několikanásobně větší výběr a často i lepší ceny. Z nákupu od nás můžete odcházet dobře naladěni. Přijďte a přesvědčte se sami.

Zpracování osobních údajů probíhá v souladu s dokumentem: Zásady zpracování osobních údajů.

Mám zájem o zasílaní podobných nabídek v případě, že by nemovitost již nebyla dostupná.