Učíme se novým trendům ve výživě zvířat

Co by si dal váš domácí mazlíček raději? Suché granule, nebo pěkný kousek masa s kostí? Pokud přemýšlíte o krmení syrovou stravou, zamiřte do prodejen krmimmasem.cz v Havířově, Hlavní třída 396, a Frýdku-Místku, U Staré pošty 745. O výhodách B.A.R.F. jsme si povídali s majitelkou obchodů Ing. Hankou Mikolášovou Rumlovou.

Vaše kamenné prodejny i e-shop jsou zaměřeny na krmiva pro zvířata. Konkrétně tzv. B.A.R.F. Vysvětlíte nám, o co se jedná a jak se liší od běžných granulí nebo konzerv?

B.A.R.F. je zkratka anglického „biologically appropriate raw food“, tedy biologicky vhodná syrová strava. Je to způsob výživy masožravých domácích zvířat přirozeně, syrovým masem, kostmi a zeleninou. Tedy stravou, kterou znají po tisíciletí. První granule se začaly vyrábět až ve 20. století, proto ani nemůžeme mluvit o tom, že se jejich trávicí trakt za tak krátkou dobu této nové stravě přizpůsobil. Obrovským přínosem B.A.R.F., zejména pokud máte mazlíčka s intolerancí a alergiemi, je, že máte maximální kontrolu nad tím, co vaše zvíře jí. Jídlo mu dokážete připravit sami. Můžete cíleně reagovat na jeho individuální potřeby – i při různých onemocněních. Zde je ale třeba poradit se s veterinářem, který se specializuje na výživu zvířat, nebo s námi na e-mailu jidelnicky@krmimmasem.cz. Zdarma vám sestavíme jídelníček a pomůžeme s celým přechodem na B.A.R.F. I přesto ale mohou být jedinci, pro které je tato metoda krmení nevyhovující nebo složitá (například u vysoce specifických diet). Granule a konzervy jsou naproti tomu průmyslově zpracovaná krmiva. Nejrozšířenější termicky extrudovaná jsou vyráběná při teplotě cca 200 °C. Ta spolehlivě zaručí, že kromě bílkovin, tuků a enzymů je většina přírodních vitaminů a minerálů zničena nebo poškozena. Proto se do granulí přidávají umělé vitaminy, minerály a dochucovadla – glutamáty, sladidla a jiná „éčka“, aby zvířatům takové krmení chutnalo. Dále v nich často najdeme vedlejší živočišné produkty. Staré maso, kafilerní zbytky, nohy, zobáky, peří, krev, srst, kopyta... Je tedy jen na nás, jestli si vybereme cestu přirozené stravy, nebo průmyslově vyráběných krmiv. Pokud přece jen zvolíme druhou cestu, doporučuji vybírat mezi pečenými granulemi (například značky O´Canis) nebo těmi lisovanými za studena.

Můžeme B.A.R.F. krmit pouze psy a kočky?

Syrovou přirozenou stravou můžeme krmit nejen psy a kočky, ale také například dravce včetně sov a hady. Pro ty máme v nabídce jednodenní kuřátka, myši, holátka atd.

Vaše firma nabízí rozvoz po celém Česku. Rozvážíte ale syrové maso. Jak zajistíte, aby se cestou nezkazilo?

Doručujeme nejen v Česku, ale i na Slovensku. Máme vlastní mrazírenská auta, s nimiž rozvážíme po daných trasách. Dvakrát týdně po Ostravsku a jednou týdně po Slovensku. Zákazníkům mimo naše rozvozové trasy pak zasíláme krmivo spedicí ve speciálním flexibilním termo obalu, který ho bezpečně ochrání. Doručujeme do druhého dne kdekoli po Česku i Slovensku.

V nabídce máte i taková neobvyklá masa, jako je klokaní či losí. Jak vybíráte dodavatele a hlídáte kvalitu?

Krmimmasem.cz bylo vždy zaměřeno prioritně na kvalitu. Spolupracujeme jen s registrovanými, osvědčenými a stejně smýšlejícími výrobci, pro něž je zdraví našich domácích mazlíčků na prvním místě.

Vedle e-shopu máte dvě kamenné prodejny. Jednu v Havířově, druhou ve Frýdku-Místku. Můžou si sem zákazníci přijít nejen pro zboží, ale také pro radu?

Všechny naše kolegyně z prodejen i e-shopu procházejí neustálým proškolováním. Všichni se zároveň stále učíme, sledujeme nové trendy ve výživě domácích zvířat. Vedle produktů B.A.R.F. u nás najdete i chovatelské potřeby, přírodní pamlsky a konzervy pro psy a kočky, granule O´Canis a Yoggies, ale také krmiva a pamlsky pro králíky, morčata, křečky, osmáky, hady, sovy, rybičky, potkany, ptáčky a koně.

Zpracování osobních údajů probíhá v souladu s dokumentem: Zásady zpracování osobních údajů.

Mám zájem o zasílaní podobných nabídek v případě, že by nemovitost již nebyla dostupná.