Zkoušení kvalitních bot může trvat i hodinu

Chystáte se na pořádnou túru do hor? Základem jsou kvalitní boty. O tom, jaká kritéria by měla treková obuv splňovat, jsme si povídali s MICHALEM KRÁTKÝM z ostravské outdoor prodejny Protrek.

Jaké zboží najdou zákazníci ve vašem obchodě?

V nové prodejně v Ostravě-Porubě se zaměřujeme na turistickou obuv s příslušnými doplňky. V této oblasti hrajeme v Česku prim. V Praze máme největší výběr trekových bot skladem. Více než 900 variant od téměř 30 značek. V Ostravě jsme vytvořili výběr nejprodávanějších modelů a v případě požadavku zajistíme do dvou dnů další varianty.

Liší se výběr trekové boty od výběru boty vycházkové nebo sportovní?

Rozhodně výběr nepodceňujte. Trekovou obuv budete mít na noze často celý den a na tom, jak sedí, závisí úspěch celé akce. Asi každý jsme se setkali s tím, že jsme koupili malé nebo těsné boty, a následky nebyly příjemné. A nejedná se jen o délku boty, ale i o její tvar. Ze zkušenosti víme, že často padnou až čtvrté nebo páté zkoušené boty. Každý máme jiný tvar chodidla a možnost porovnat různé varianty je k nezaplacení. I proto se při objednávání přes internet relativně vysoké procento bot vrací zpět. To se vám při výběru na prodejně nestane. Internet určitě relativně dobře funguje u módních a volnočasových bot, ale u trekových je třeba zkoušet a zkoušet.

Platí, že na turistických botách by člověk neměl šetřit? Jaká kritéria vlastně musí taková obuv splňovat?

Důležité je mít boty, které padnou a odpovídají tomu, co od nich očekáváte. Turistické boty musí vydržet relativně velké zatížení a spolehlivě fungovat ve všech situacích – a jejich cena odpovídá použitým materiálům a zpracování.

Podle čeho se při výběru bot řídit?

Vždy je dobré si na začátku říct, jaký bude převažující způsob jejich využití. Záměrně říkám převažující, protože plně univerzální boty neexistují. To znamená v jakém prostředí je budu používat, jak dlouhé budou treky, jakou budu nosit zátěž, jestli preferuji nízké, nebo spíše vysoké boty a jestli obecně dávám přednost klasice, tedy koženým, pevným botám, či lehčí variantě, která je čím dál populárnější. Velmi důležité je také vědět, jakou mám velikost a šířku chodidla. Víme, které značky dělajíspíše užší boty a které širší. Některé modely zohledňují i vbočený palec, který se především u žen objevuje relativně často. Speciálně u kotníkových bot počítejte s tím, že zkoušení může zabrat i hodinu, někdy více. Boty by na noze měly nějakou dobu zůstat. Zákazník se v nich projde, na našem terénním zkušebním chodníčku vyzkouší, jak si boty poradí s nerovnostmi, jestli nikde netlačí nebo nejsou příliš volné.

Jak se díváte na turisty, kteří do hor vyrazí v teniskách, nebo dokonce v žabkách?

Jak se říká, každý svého štěstí strůjcem. Zlehčuji to, ale jsou lidé, kteří mají tak vytrénovaná chodidla, že jsou schopni se i v obtížném terénu pohybovat v lehkých a nízkých botách. Typicky trailoví běžci nebo příznivci barefoot obuvi. Barefoot boty jsou velmi lehké a měkké, ale kdo je nosí a je na ně zvyklý, využije je i v horách. Obecně ale platí: čím obtížnější terén mě čeká, tím pevnější obuv bych si měl vybrat.

Zpracování osobních údajů probíhá v souladu s dokumentem: Zásady zpracování osobních údajů.

Mám zájem o zasílaní podobných nabídek v případě, že by nemovitost již nebyla dostupná.